Meeting Professional Excellence Classes - kolejny warsztat we Wrocławiu już 3 lipca!

Planowanie spotkań i eventów jeszcze nigdy nie było tak trudne jak obecnie. Z jednej strony - nieustannie rosnące wymagania odbiorców tych usług. Z drugiej strony - nowoczesne technologie i coraz bardziej różnorodna oferta dostawców. Natomiast w tle tych procesów – ciągle zmieniające się uwarunkowania społeczne, prawne i biznesowe. Ta kompleksowość i dynamika sprawiają, że tworzenie unikalnych, ciekawych i rentownych inicjatyw, które zarazem trafnie wpiszą się w potrzeby klientów, wymaga ścisłej i gładkiej współpracy w triadzie Zamawiający - Dostawca - Poddostawca. Aby to było możliwe, niejednokrotnie pojawia się tutaj potrzeba klarownego podziału ról, aby dla wszystkich było jasne, kto i kiedy w danej roli wystąpi ….

Zapraszamy serdecznie na nowy warsztat w ramach projektu Meeting Professional Excellence Classes. Tym razem wchodzimy w obszar POTENCJAŁ, gdzie doskonalić będziemy Waszą świadomość mechanizmów rządzących branżą MICE. W tym unikalnym szkoleniu skoncentrujemy się na aspektach procesów sprzedażowych i zakupowych oraz spojrzymy na nie z zupełnie nowej, odkrywczej perspektywy. Bazą do naszych dyskusji będzie model Value BasedSelling - czyli sprzedaż w oparciu o budowanie wartości. 

TERMINY I CENY

Wrocław, 3 lipca 2018 r.

Rodzaj uczestnictwa Cena
Członkowie MPI Poland Chapter 75 zł

Pracownicy firm, które mają przedstawiciela

w MPI Poland Chapter

150 zł
Osoby niezrzeszone 490 zł
Promocja "Twój pierwszy raz"* 390 zł
Cena specjalna dla branży wrocławskiej

190 zł

Prasa branżowa**

bezpłatnie

 

*Dla nowych uczestników cyklu MPEC, na pierwsze szkolenie udzielamy rabat 100 zł

**Bezpłatna rejestracja dla przedstawicieli prasy branżowej po uprzednim kontakcie z organizatorami: meeting@mpiweb.pl 

Warunkiem udziału jest zamieszczenie notki prasowej o długości minimum 1000 znaków oraz zdjęcia ze spotkania.

REJESTRACJA ON-LINE: https://mpec2018-07.syskonf.pl/

Korzyści ze szkolenia: Uczestnicy naszego warsztatu uświadomią sobie, przed jakimi wyzwaniami biznesowymi postawione są poszczególne strony, biorące udział w realizacji wydarzeń na rynku. Zrozumieją, jakie szanse i zagrożenia wiążą się z dokonywaniem właściwych lub błędnych decyzji przy procesach zakupowych. I co najważniejsze – to szkolenie spowoduje, że nasi uczestnicy nauczą się liczyć. Liczyć wartość każdego, nawet najmniejszego elementu oferty – w taki sposób, aby zwiększyć wartość racjonalną i emocjonalną składanych ofert i realizowanych wydarzeń.

Metody szkoleniowe: Szkolenie będzie prowadzone metodami aktywnymi. Z jednej strony treści będą wprowadzenie w postaci inspirujących wykładów i historii, a z drugiej strony ich zastosowanie w praktyce będzie rozkładane na czynniki pierwsze podczas ćwiczeń i zadań w zespołach. Wszystko po to, aby spotkanie nie tylko było ciekawe i inspirujące, ale przede wszystkim maksymalnie praktyczne.

MIEJSCE SPOTKANIA

Novotel Wrocław Centrum, 3 lipca 2018 r.

Partnerem wydarzenia jest Convention Bureau - Wrocław

Więcej informacji: http://www.mpiweb.pl/list3/wroclawnowywarsztat.html

Dodano: 2018-06-25

Powrót